Všudypřítomné MOBY jsou pryč

Není to tak dávno, co jsme mohli všude narazit na online arénové hry (MOBA – Multiplayer Online Battle Arena), ale dnes to vypadá, že se po většině z nich slehla zem. Už zase, ve většině případů, vídáme už jenom DOTA 2 nebo League of Legends, příležitostně Smite nebo Heroes of the Storm. O které dobré hry jsme tak nějak přišli, ale pořád je můžeme vyzkoušet?

Heroes of Newerth

První pokus S2 Games příliš nevyšel. Mnoho lidí zkoušelo tuto hru, autor článku mezi nimi, ale v této naprostá většina z nás se vrátila buď k původnímu Warcraft 3 modu Defense of the Ancients nebo k League of Legends. Hra sice měla až 460 000 hráčů, kdy v jeden okamžik hrálo přes 100 000 lidí, ale za toto částečně mohlo oznámení DOTA 2 a její v té době uzavřená betaverze. Lidé prostě chtěli podobnou hru s lepší grafikou, než kterou nabízel Warcraft 3 a Heroes of Newerth byli k dispozici. Hra sice není mrtvá, ale pro skutečně významné množství hráčů se od roku 2013 stala lepší alternativou DOTA 2, která ve finále v kombinace s LoL vlastně uzavřela žánr menším projektům.

Největším problémem HoN bylo, že nijak nezměnilo koncept. Nijak. Byla to ve finále vlastně jenom graficky vylepšená verze modu pro Warcraft 3. Dnes už tomu tak úplně není.

Strife

Strife je druhým pokusem S2, který byl o něco zajímavější z designového hlediska. Grafikou se více podobá League of Legends s jakýmsi komiksovým stylem a výrazně pohádkovější tématikou. Celkově se mělo jednat o hru, která měla za cíl a také měla potenciál na sebrání příležitostných hráčů právě dvěma největším hráčům na trhu. Všechny mechaniky zůstaly, ale byly lehce pozměněny – zlato i zkušenosti získává hráč, ale ostatní hráči v týmu získávají část bodů získaných všemi ostatními hráči. Už se tedy nestávalo, že by jeden hrdina výrazně převýšil všechny ostatní a podpůrné postavy zůstaly chudé a výrazně oslabené.

Hra bohužel měla jenom částečný úspěch, a to především kvůli velmi slabému marketingu. Ten byl právě to, co hru zabilo a ani vydání na Steamu jeden rok po vydání hry už nezachránil počty hráčů. Hra sice není mrtvá, ale najít zápas chvilku trvá.

Awesomenauts

Skvělý koncept, barvitá grafika, jednoduché, přesto hluboké mechaniky – to všechno Awesomenauts mají. Proč se tedy hra neuchytila? Inu, kromě jistých problémů s balancováním postav po vydání a toho, že někteří hráči nenašli ve hře hloubku, jakou jiní ano, jsou problémy Awesomenautů stále tři.

Prvním problémem je marketing. Ten nebyl, není a nebude. Ani to, že postavu ve hře namlouval TotalBiscuit nepomohlo zvednout prodeje, čímž se dostáváme k druhému problému. Hra není zdarma a pohybovala se kolem 20 dolarů. Dnes je zdarma, ale funguje ne moc příjemný F2P model. Třetím problémem bylo DLC, které zablokovalo některé hrdiny a mapy, což naštvalo slušnou část hráčů. Přesto všechno hraje Awesomenauty dnes zadarmo několik desítek tisíc lidí, a to především kvůli zajímavému designu a nápaditým herním mechanikám. Vlastně je to tak trochu kříženec Maria a League of Legends. To zní vcelku víc než lákavě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *